aktualna informacja: czas dostawy wynosi obecnie 2 do 3 dni roboczych | więcej informacji tutaj
Bezpłatny zwrot
Zakup na fakturę
DE

Najlepsza struna tenisowa dla Twojego stylu gry

Poradnik po strunach tenisowych

Naciąg to silnik Twojej rakiety. Jako jedyna dynamiczna część rakiety w kontakcie z piłką, odpowiada m.in. za kontrolę nad piłką, rotację i moc. Najlepsza rakieta nigdy nie osiągnie pełnej wydajności, gdy naciąg jest zużyty lub osłabiony. Naciąg tenisowy powinien wspierać lub uzupełniać właściwości rakiety, a nie działać przeciwko nim; wysokiej jakości rakieta zaprojektowana z myślą o komforcie i tłumieniu powinna mieć również komfortowy naciąg z dużą wrażliwością, a nie sztywną strunę poliestrową, lub, aby pozostać w analogii, klasa S harmonizuje tylko w ograniczonym zakresie z silnikiem traktora.

Aby określić moment, w którym należy wymienić naciąg tenisowy niezależnie od jego zerwania, sprawdziła się następująca zasada: tak często, jak grasz w tenisa w tygodniu, tak często w roku powinieneś wymieniać naciąg. Powinno to jednak odbywać się przynajmniej raz w roku, ponieważ naciąg, niezależnie od użytkowania, w napiętym stanie podlega naturalnemu starzeniu. Dobry moment na wymianę naciągu to przed rozpoczęciem sezonu na świeżym powietrzu wiosną oraz na początku sezonu halowego jesienią. Kto nie gra w tenisa w zimie, powinien zaplanować wymianę naciągu najlepiej przed rozpoczęciem sezonu na świeżym powietrzu, ponieważ starzenie się naciągu może być przy dłuższym braku użytkowania nawet większe niż przy regularnym użytkowaniu.

Właściwość główna

Każdy naciąg tenisowy ma nie tylko jedną właściwość, ale w określonym stosunku wszystkie dostępne właściwości. Właściwości główne to te, w których naciąg ma swoją szczególną siłę, na którą właściwość ten naciąg jest specjalnie zaprojektowany, a także co jest dominującą właściwością i zastosowaniem naciągu.

Poradnik po strunach tenisowych
Poradnik po strunach tenisowych

Właściwość poboczna

Właściwość poboczna oznacza w tym kontekście właściwości naciągu tenisowego, które nie dominują nad wszystkimi innymi właściwościami, ale wciąż są wyraźnie powyżej średniej innych właściwości.

Naciąg z mocą i rotacją nie jest tym samym co naciąg z rotacją i mocą

Uniwersalne naciągi tenisowe

Jak sama nazwa wskazuje, naciąg uniwersalny to naciąg bez specjalnych słabości, ale także bez specjalnych mocnych stron. Są zaprojektowane do zrównoważonej gry; wiele z tych naciągów, które często określane są jako struny syntetyczne, to dobre naciągi uniwersalne. Jak w przypadku wszystkich innych właściwości, występują one w różnych wariantach i na różnych poziomach jakości (np. różnice w stabilności napięcia, elastyczności czy trwałości w zależności od jakości materiału).

wszystkie uniwersalne naciągi tenisowe

Naciągi chroniące ramię

Podczas każdego uderzenia, w momencie kontaktu piłki z naciągiem, powstaje tzw. wstrząs uderzeniowy, który wprowadza system naciąg/rama w drgania. Część energii w systemie idzie na przyspieszenie piłki, a druga część energii jest odpowiednio rozpraszana przez system aż do ludzkiego ciała (odkształcenie, ogrzewanie, tarcie itp.). Im więcej tej pozostałej energii jest "pożerane" przez naciąg, im lepiej naciąg filtruje lub harmonizuje pojedyncze drgania, tym bardziej chroni ramię. W tym punkcie naciągi multifilamentowe są zdecydowanie lepsze od wszelkich form monofilamentów.

wszystkie naciągi chroniące ramię

Trwałość

Ważniejsze niż trwałość po tygodniach i miesiącach jest liczba godzin gry, które naciąg wytrzymuje. Naciąg poliestrowy traci dużą część swoich właściwości już po 5 godzinach gry, bardzo dobry naciąg multifilamentowy po około 30 godzinach, a naciąg naturalny po około 40 godzinach. Dlatego warto zwrócić uwagę na trwałość, kto ma duże zużycie naciągu (naciąg pęka po mniej niż 10 godzinach gry), kto wymienia naciąg raz w roku, zazwyczaj nie musi brać pod uwagę właściwości trwałości.

wszystkie trwałe naciągi tenisowe

Kontrola

Każdy system wykazuje pewną własną rozrzutność wyników, nawet przy identycznych warunkach; naciąg o dobrej kontroli umożliwia graczowi dokładniejszą grę i lepszą powtarzalność wyników. Wzmocnienie akcji gracza jest stosunkowo niewielkie, dzięki czemu gracz osiąga znacznie lepszą kontrolę nad wynikiem niż w przypadku naciągów mocowych. Właściwość kontroli staje się ważniejsza przy szerokim naciągu, dużej główce rakiety, bardzo głowicowych rakietach oraz grze z dużą siłą lub wyraźnym zamachem. Kto posiada rakietę zaprojektowaną z myślą o kontroli i chce używać naciągu zaprojektowanego z myślą o kontroli, potrzebuje coraz bardziej precyzyjnego punktu trafienia, ponieważ naciągi kontrolne mają tendencję do (dalej) zmniejszania sweetspota rakiety.

wszystkie dobrze kontrolowane naciągi tenisowe

Moc

Im wyższa elastyczność naciągu i im szybciej podąża on za ruchami rakiety, tym większe przyspieszenie piłki. Naciągi o dobrej mocy dostarczają stosunkowo dużą część energii do systemu, co prowadzi do wyraźnego wzmocnienia akcji gracza. Właściwość ta staje się ważniejsza przy wąskim naciągu, małej główce rakiety oraz grze z relatywnie małą siłą lub relatywnie małym zamachem. Kto z kolei ma rakietę, która generuje dużą moc własną i ma silny zamach, może z naciągiem mocowym doprowadzić całe system do przesterowania. Wraz ze wzrostem mocy maleje możliwość precyzyjnej gry (kontrola). Naciągi mocowe zazwyczaj powiększają sweetspot rakiety.

wszystkie mocne naciągi tenisowe

Wrażenie gry/Wrażliwość

Naciągi tenisowe z średnim przekazywaniem energii, pewnym wyrównywaniem wprowadzonej energii i lekko opóźnioną reakcją dają graczowi bezpośrednią informację zwrotną i tym samym dokładniejsze odczucie uderzenia. Kto ma zmienny styl gry, dysponuje dużym repertuarem uderzeń i nie jest typem gracza, który może zepchnąć przeciwnika z boiska brutalną mocą, powinien przywiązywać pewną wagę do tej właściwości. Naciągi z wrażeniem gry dają graczowi możliwość bardzo precyzyjnego dozowania swoich uderzeń w różnorodny sposób i korzystania z bardzo precyzyjnego rozkładu możliwości.

wszystkie naciągi tenisowe z dobrym wrażeniem gry

Spin

Struny z spinem są zaprojektowane tak, aby nadawać uderzonej piłce oprócz rotacji generowanej przez ruch rakiety "dodatkową porcję" spinu, wzmacniając efekt topspin lub slice. Generowanie spinu przez strunę można osiągnąć na różne sposoby: zmiana przekroju (np. struny pięciokątne, sześciokątne), dodatkowe owijanie włókien z wynikającym z tego profilem falistym, nacięcia lub frezowania w strunach monofilowych lub też przez powlekaną i/lub tępa powierzchnię. Im bardziej profilowana jest struna i im więcej z wymienionych zmian zostało wprowadzonych, tym większy efekt. Z powodu związanej z tym zwiększonej "wewnętrznej" rotacji (spin boczny lub rotacja nakładająca się) piłki, kontrola jest zmniejszona w przypadku strun zaprojektowanych z myślą o dużym spinie.

wszystkie struny tenisowe z dużą ilością spinu
Poradnik strun tenisowych

Średnica

Wiele, szczególnie prostszych i poliesterowych oraz co-poliesterowych strun dostępnych jest w różnych średnicach. Zasadniczo obowiązuje następująca zasada:

  • im cieńsza struna, tym większa moc i akceptacja spinu, ale tym mniejsza trwałość i kontrola.
  • im grubsza struna, tym lepsza kontrola i wyższa trwałość, ale moc i akceptacja spinu maleją.
  • im sztywniejsza i grubsza staje się struna, tym mniej jest grywalna; dlatego monofilamenty zazwyczaj mają mniejszą średnicę niż multifilamenty. Wyższa trwałość monofilamentów, szczególnie strun poliesterowych, umożliwia stosowanie cieńszych strun, ale także je wymusza (struna poliesterowa 1.25mm często ma znacznie lepszą trwałość niż wysokiej jakości struna multifilamentowa 1.30mm; struna poliesterowa 1.35mm jest odpowiednia tylko dla hardhitterów lub przy bardzo wysokich wagach naciągu).
  • cieńsze struny są zazwyczaj bardziej elastyczne niż te o grubszej średnicy i oferują lepsze wsparcie w grze, przy zwiększonej średnicy cecha trwałości staje się coraz bardziej dominująca.
  • grubsze struny w lepszym stopniu redukują wstrząs uderzeniowy i są w porównaniu do tego tendencjonalnie bardziej przyjazne dla ramion

Następujące zasady ogólne powinny być przestrzegane, gdy ta sama struna jest dostępna w różnych średnicach:

  • rakiety z dużą powierzchnią uderzeniową i/lub otwartym wzorem naciągu lepiej tolerują nieco grubszą strunę
  • rakiety z małą powierzchnią uderzeniową i/lub wąskim wzorem naciągu powinny otrzymać raczej cieńszą strunę
  • przy zwiększonej twardości naciągu struna powinna również być grubsza, aby zapewnić wystarczającą trwałość
Poradnik strun tenisowych

Kolor

Niektóre struny - często proste struny poliesterowe, co-poliesterowe i poliamidowe są dostępne w różnych kolorach. Barwniki są również substancjami chemicznymi, które same przez swoją obecność są w stanie modyfikować właściwości produktów. Barwniki polimeryzowane w matrycy polimerowej zmieniają właściwości w większym stopniu niż barwniki dyspersyjne (stosowane np. w stosunkowo niepolarnych strunach poliesterowych). Struny niebarwione i jasne są często nieco bardziej miękkie niż ich ciemne odpowiedniki, czarne struny zazwyczaj są nieco bardziej kruche niż inne kolory. Na podstawowe właściwości różne kolory (zazwyczaj) mają tylko niewielki wpływ.

Materiały

Poliester/Co-Poliester

powstają w ogólności w wyniku reakcji polikondensacji alkoholu i kwasu karboksylowego i mają stosunkowo prostą strukturę. Główne właściwości to dobra przetwarzalność i ekstremalna wytrzymałość na rozciąganie. Z powodu wysokiej kruchości i bardzo niskiej elastyczności przetwarzanie jako mikrofibra jest ekstremalnie skomplikowane, dlatego proste, jak i bardziej złożone materiały poliesterowe stosowane są prawie wyłącznie jako struny monofilowe, które łączą dobrą trwałość z przystępną ceną, ale pod napięciem ciągle tracą swoje właściwości. Aby zmniejszyć to osłabienie właściwości, często przetwarza się różne monomery (co-poliester) lub dodaje szereg dodatków. Wysokiej jakości struny na bazie (co)poliestru mają zatem nie tylko czystą trwałość i początkowo dobre właściwości mocy i kontroli (w zależności od struny w innym stosunku), ale są również w stanie zapewnić pewien poziom wrażeń z gry i dotyku.

wszystkie struny tenisowe z poliestru
wszystkie struny tenisowe z co-poliesteru standard
wszystkie struny tenisowe z co-poliesteru premium

Aramid

Aramidami nazywane są pewne aromatyczne poliamidy (nazwa handlowa: Kevlar). Złote włókna mają wysoką wytrzymałość, są bardzo odporne i mają dobre właściwości tłumienia drgań. Stosowane są jako składnik w strunach multifilamentowych w celu zwiększenia trwałości i dobrej absorpcji wstrząsów. Z powodu niskiej elastyczności większość strun aramidowych wchodzi na rynek w formie strun hybrydowych, ponieważ czysta struna aramidowa nie generowałaby wystarczającej mocy.

wszystkie struny tenisowe z poliestru

Poliuretan

powstają w wyniku reakcji poliaddycji z poliizocyjanatami i wielowodorotlenowymi alkoholami, są to włókna syntetyczne, miękkie, elastyczne, o stosunkowo wysokiej wytrzymałości na rozciąganie, dlatego w strunach stosowane są jako miękka osłona lub jako włókno absorbujące wstrząsy w celu zwiększenia komfortu. Czyste struny PU nie są produkowane, w bardzo wysokiej jakości strunach (Tecnifibre TGV) zawartość PU wynosi do 40%.

wszystkie struny tenisowe z poliuretanu

Poliamid

Poliamidy, powszechnie nazywane nylonem, są produktami polikondensacji kwasu karboksylowego i aminy. Dzięki częściowo mieszanej użyciu różnorodnych alifatycznych i aromatycznych związków wyjściowych istnieje ogromna różnorodność poliamidów o szerokim zakresie właściwości i różnych poziomach jakości. Wspólną cechą jest wysoka wytrzymałość, sztywność i odporność oraz doskonała przetwarzalność i dobra dynamika. Istnieją zarówno bardzo proste klasyczne struny poliamidowe (np. Prince Tournament Nylon), jak i ekstremalnie wysokiej jakości struny o bardzo specyficznych właściwościach (np. Prince Premier dla doskonałych wrażeń z gry i ochrony ramion). Proste struny poliamidowe mają zazwyczaj dobre właściwości uniwersalne. Wysokiej jakości struny "Premium" (co)poliamidowe charakteryzują się m.in. wysoką odpornością na zużycie, bardzo dobrymi właściwościami ślizgowymi i dynamicznymi oraz dobrymi wrażeniami z gry. Poliamidy są obok materiałów poliesterowych najczęściej stosowanym materiałem polimerowym do strun tenisowych i doskonale nadają się do tzw. "materiałów na miarę" oraz specyficznych właściwości strun.

wszystkie struny tenisowe z poliuretanu

Polimery PEEK

Polieteroketon to jeden z najdroższych technicznych tworzyw sztucznych, które powstaje zazwyczaj w wyniku alkilacji soli bisfenolu. Posiadają właściwości termoplastyczne, co sprawia, że podczas ich przetwarzania w monofilamentach są znacznie bardziej stabilne pod względem napięcia i wygodniejsze w grze w porównaniu do nawet najwyższej jakości tradycyjnych lub zmodyfikowanych strun poliestrowych, a jednocześnie mają jeszcze wyższą trwałość. Dzięki temu można konstruować monofilamenty o bardzo małej średnicy. W ekstremalnie wysokiej jakości multifilamentach (np. Gamma LiveWire) stosuje się dodatkowe cienkie włókna PEEK w celu zwiększenia odporności struny.

wszystkie struny tenisowe z polimerów PEEK

Naturalna jelita

Jak sama nazwa wskazuje, jest to produkt naturalny. Do produkcji dobrej struny jelitowej potrzebne są jelita trzech krów, które są przetwarzane w skomplikowanym i wieloetapowym procesie. Najważniejszym składnikiem decydującym o właściwościach struny jelitowej jest kolagen. Potrójna helisa tego peptydu strukturalnego ma ogromną wytrzymałość na rozciąganie i charakteryzuje się bardzo stabilną i niemalże nie skręconą strukturą. Struny naturalne mają w rezultacie stabilność napięcia, której nie osiąga żadna struna syntetyczna, zapewniają doskonałe bezpośrednie i jednocześnie "miękkie" odczucie podczas gry oraz doskonałą ochronę ramienia. Wrażliwość na warunki atmosferyczne (pęcznienie przez wodę, wysychanie przez ciepło) jest niwelowana w wysokiej jakości strunach jelitowych poprzez plastykację pojedynczych włókien z poliuretanu przez producenta. Struny muszą być, podobnie jak wysokiej jakości multifilamenty, odpowiednio "wygrzane", aby osiągnąć swoje właściwości. Przejście z poliestru na naturalne jelita jest w praktyce dość trudne, dlatego też, aby zredukować trwałość, rozważa się hybrydowe połączenie (jak grają m.in. Federer, Djokovic czy Roddick).

wszystkie struny tenisowe z naturalnych jelit

Poliolefiny

Poliolefiny to nasycone węglowodory, które powstają w wyniku polimeryzacji rodnikowej i stanowią najważniejszą grupę tworzyw sztucznych. Poliolefiny są solidnymi i bardzo elastycznymi, często wysokowiskozowymi tworzywami sztucznymi o niskiej gęstości i wysokiej odporności na rozerwanie. Oprócz samodzielnego przetwarzania, szczególnie w taśmach włóknistych, które w szeregu wysokiej jakości strun zapewniają doskonałą kontrolę i odczucie podczas gry (np. Isospeed Professional), poliolefiny występują obok poliuretanów głównie jako powłoka ochronna również w prostszych strunach.

wszystkie struny tenisowe z poliolefin

Inne kopolimery

Kopolimery to zasadniczo wszystkie polimery, które składają się z dwóch lub więcej różnych monomerów i w ten sposób wykazują specjalne i ukierunkowane właściwości. Większość wysokiej jakości strun to kopolimery. Oprócz wymienionych wcześniej (Co)polimerów w strunach tenisowych stosuje się również na przykład polietery, specjalne aromatyczne poliestry, polifluorowęglany, terpeny i wiele innych, zazwyczaj w celu uzyskania specyficznych właściwości (np. szczególna elastyczność, silne sieciowanie, wysoka odporność na ścieranie, specjalne struktury powierzchniowe itp.).

wszystkie struny tenisowe z innych kopolimerów
Poradnik strun tenisowych

Twardość struny

Optymalne dopasowanie rakiety i struny do danego gracza oznacza również wybór odpowiedniej twardości struny. Zasadniczo obowiązują następujące zależności:

  • wraz ze wzrostem twardości struny zwiększa się również kontrola nad piłką, zmniejsza się moc i trwałość
  • wraz ze spadkiem twardości struny zwiększa się moc i trwałość, zmniejsza się kontrola

Można zastosować następujące zasady:

  • dla rakiety 100in² z polem strunowym 16/19 można przyjąć zwykłą wartość średnią dla standardowej struny wynoszącą 26kp wzdłuż i 26kp w poprzek. Dla ram o rozmiarze od 105 do 112in² zmienia się to na 27kp wzdłuż, 26kp w poprzek, ramy powyżej 112in² wynoszą 28/27kp, dla ram o rozmiarze 95in² wartość średnia zmniejsza się do 26/25kp, a dla jeszcze mniejszych ram do 25/25kp.
  • ściślejsze pole strunowe 18/20 powinno być naciągane o 1 do 2kp mniej twardo niż otwarte pole 16/19

Budowa

Poradnik strun tenisowych

Monofil

Monofilamenty są w porównaniu do wszystkich innych strun prosto skonstruowane, składają się tylko z jednego pojedynczego włókna. Różnice między strunami polegają na przetwarzaniu i użyciu różnych materiałów lub kombinacji materiałów.

Do monofilamentów zalicza się proste "klasyczne" struny poliestrowe (np. Kirschbaum SuperSmash) przez różne typy kopolimerów ("miękki poliester", np. Babolat Pro Hurricane) aż po bardzo wysokiej jakości struny PEEK (np. Luxilon Alu-Power). Struny są zazwyczaj sztywne, a (początkowo) bardzo dobra moc maleje w stosunkowo krótkim czasie, a struny tracą swoje "chrupiące" odczucie podczas gry.

Zalety

  • trwałość
  • solidne odczucie uderzenia
  • mało przesuwania strun

Wady

  • niska stabilność napięcia
  • (zazwyczaj) mało komfortu
  • brak ochrony ramienia

Przeznaczenie

  • Gracze z dużym zużyciem strun
  • "Hardhitterzy"
Poradnik strun tenisowych

Mulifil

są zazwyczaj wysoko technicznymi konstrukcjami z ponad 1500 pojedynczych włókien w różnorodnych typach konstrukcji z różnych, często bardzo wysokiej jakości materiałów. Wiele strun jest unikatowych i ukierunkowanych na bardzo specyficzne właściwości (np. Tecnifibre TGV dla maksymalnej absorpcji wstrząsów i ochrony ramienia, Gamma LiveWire Professional dla odczucia gry zbliżonego do naturalnych jelit). Wspólną cechą wszystkich multifilamentów jest dobra ochrona ramienia, wysoka elastyczność i wysoki komfort gry.

Zalety

  • bardzo dobra ochrona ramienia
  • dużo odczucia gry
  • przez długi czas wysoka elastyczność

Wady

  • w porównaniu do monofilamentów (znacznie) niższa trwałość
  • struny muszą się częściowo "wygrzać"

Przeznaczenie

  • Gracze z problemami z ramionami lub barkami
  • Gracze, którzy szukają maksymalnego odczucia gry i dotyku
Poradnik strun tenisowych

Rdzeń z filamentami

Obok monofilamentów to najczęściej używany typ struny. Istnieje ogromna różnorodność - od prostych i niedrogich strun nylonowych, które składają się z rdzenia z jednowarstwowym filamentem (np. Prince Tournament Nylon) po bardzo złożone struktury z wieloma rdzeniami i wielowarstwowymi owijaniami z różnych wysokiej jakości materiałów (np. Head FXP). Właściwości są odpowiednio zróżnicowane. Prostsze konstrukcje uznawane są za dobre struny uniwersalne (typ Synthetic Gut), w "lepszych" dodatkowo celowo podkreślane są pojedyncze właściwości (np. Babolat MagicForce z dużą mocą).

Zalety

  • brak słabych punktów

Wady

  • często brak wyróżniającej cechy

Przeznaczenie

  • Gracze z normalnym zużyciem strun, którzy szukają zrównoważonych właściwości gry
Poradnik strun tenisowych

Struktura taśmowa

są podobnie jak multifilamenty zbudowane z wielu "warstw", tutaj pojedyncze włókna są całkowicie lub częściowo zastępowane splecionymi taśmami (np. Isospeed Professional).
W porównaniu do multifilamentów często lepsza kontrola

Zalety

  • bardzo dobra ochrona ramienia
  • dużo odczucia gry
  • przez długi czas wysoka elastyczność

Wady

  • w porównaniu do monofilamentów (znacznie) niższa trwałość
  • struny muszą się częściowo "wygrzać"

Przeznaczenie

  • Gracze z problemami z ramionami lub barkami
  • Gracze, którzy szukają maksymalnego odczucia gry i dotyku
Poradnik strun tenisowych

Naturalna jelita

Struny naturalne są pod względem elastyczności, stabilności napięcia i "wydajności" w całym okresie użytkowania struny wciąż niezrównane. Produkcja odbywa się w wieloetapowym procesie zazwyczaj z jelit krów. Odporność na warunki atmosferyczne została znacznie poprawiona dzięki skomplikowanym technologiom (np. plastykacja pojedynczych struktur włókien z użyciem specjalnych materiałów poliuretanowych).

Zalety

  • najlepsze możliwe właściwości uniwersalne
  • brak osłabienia właściwości z czasem gry
  • dużo dotyku i ochrona ramienia

Wady

  • relatywnie wysoka cena
  • lekka wrażliwość na warunki atmosferyczne

Przeznaczenie

  • Gracze, którzy nie mają problemów z trwałością i szukają maksymalnego komfortu
Poradnik strun tenisowych

Hybryda

Hybrydowe struny to połączenie różnych strun wzdłużnych (często monofilamentów) i poprzecznych (często multifilamentów). W ten sposób próbuje się połączyć zalety kilku typów strun i różnych właściwości. Możliwości kombinacji są niemal nieograniczone; oferowane przez producentów wstępnie skonfigurowane kombinacje hybrydowe w większości przypadków stanowią połączenie trwałości i odczucia gry.

Zalety

  • Kombinacja właściwości, które są nieosiągalne w jednej strunie

Wady

  • wady poszczególnych strun są również łączone

Przeznaczenie

  • Gracze z dużym zużyciem strun, którzy mimo to nie chcą rezygnować z komfortu gry lub ochrony ramienia
Zaloguj się


Zapomniałeś hasła?


Jesteś tutaj nowy?
Utwórz konto klienta

Najłatwiejszym sposobem zwrotu zamówionych produktów na terenie Niemiec jest skorzystanie z formularza zwrotu dołączonego do przesyłki i zlecenie zwrotu DHL (Deutsche Post). Zwrot jest bezpłatny.

Niezależnie od wartości zamówienia, zamówienia są zwolnione z kosztów wysyłki, jeśli wśród zatrzymanych artykułów znajduje się przynajmniej jeden oznaczony dodatkiem.

Przy wartości towaru wynoszącej 150.-€ (wartość zamówienia minus zwroty) dostawa w Niemczech jest zasadniczo zwolniona z kosztów wysyłki.

Przegląd kosztów wysyłki

Zakupy są możliwe na fakturę już od pierwszego zamówienia (zakup na fakturę). Termin płatności wynosi 14 dni od otrzymania towaru.

W przypadku klientów prywatnych, którzy po raz pierwszy robią zakupy u nas, przeprowadzana jest ocena zdolności kredytowej. Stowarzyszeniom, firmom, instytucjom publicznym i innym oferujemy na życzenie płatność na fakturę również bez wcześniejszej weryfikacji od pierwszego zamówienia. Zastrzegamy sobie prawo do odstępstw od tych zasad w poszczególnych przypadkach.

loading...